Büyükekşi, Montella, Altıntop kurayı değerlendirdi: Yine bir ilki başarmayı hedefliyoruz

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) F Grubu’nda Portekiz, Çekya ve C yolu play-off galibi (Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Lüksemburg) ile eşleşti.

DHA’nın haberine göre, Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleştirilen kura çekiminin ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ile A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella açıklamalarda bulundu.

BÜYÜKEKŞİ: İNŞALLAH 2008’DEN DAHA İLERİ BİR BAŞARI GÖSTEREBİLİRİZ

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Portekiz gerçekten futbolda önemli bir ülke. Bu zamana kadar özel maçlar dışında hiç yenememişiz. Biliyorsunuz bu dönemde hep ilkleri başardık. 72 yıl sonra Almanya’yı Almanya’da yendik. Yine bir ilk olarak turnuvaya grup lideri olarak katılıyoruz. İnşallah bu Portekiz maçını bu defa galibiyet ile bitiririz. Yine bir ilki başarırız diye hedefliyoruz. 2008 yılında da biliyorsunuz Portekiz bizim gruptaydı. Çekya yine bizim gruptaydı. 2008’i de andırıyor. İnşallah 2008’deki başarı veya daha ileri bir başarı gösterebiliriz. Ama en önemli konulardan bir tanesi bizim takımımızın elde edeceği form durumu ve performansları” dedi.

‘AVRUPA’NIN EN GENÇ TAKIMIYIZ’

A Milli Futbol Takımı’nın Avrupa’nın en genç takımı olduğunu dile getiren Büyükekşi, “İnşallah gençlerimiz güzel bir sezon geçirirler. Hem Türkiye’de oynayan futbolcularımız hem de Avrupa’da oynayan futbolcularımız. Biliyorsunuz son 2 maçımızda 7 eksiğimiz vardı. Gerek Avrupa’da gerek Türkiye’de dolayı oynayamayan oyuncularımız vardı. İnşallah onlarda o zamana kadar aramıza katılır. Daha çok maçlarla oynarlar. Hocamız da onları takip ediyor. Belki yeni katılacak Avrupa’da oynayan gençler olabilir. Hocamız ve Hamit Altıntop onu da takip ediyor” diye konuştu.

“Şunun çok önemli olduğunu düşünüyorum; ülkemizin 2008’den beri uluslararası bir başarısı yok” diyen Büyükekşi, “İnşallah bu defa gruptan çıkarız daha sonra da ilk 16’dan sonra çeyrek final belki yarı final belki de daha fazlası… Bunu başarabilmek için çok çalışmamız gerekiyor. Bunu çok iyi biliyoruz. İyi oyuncularımız var. Genç oyuncularımız var. İyi de bir hocamız var. Hep beraber yönetimimizle, teknik ekibimizle ve futbolcularımızla el ele ve gönül gönüle verip bu işi başarmak için her türlü çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Turnuvanın Almanya’da yapılmasının avantaj olduğunu kaydeden Mehmet Büyükekşi, “Biliyorsunuz Berlin’de oynadığımız son özel maçta 80 bin kişilik statta 72 bin kişi vardı. Herhalde 55-60 bin Türk vardı. Dortmund’da ilk 2 maçımızı oynayacağız. İnşallah burada birçok Türk seyirci stadı dolduracak. Son maçımız Hamburg’da. Yine en çok Türk’ün yaşadığı şehirlerden bir tanesi hem Dortmund hem de Hamburg. Ayrıca Almanya’da 3 milyon Türk yaşıyor. 5 milyon da Almanya’nın diğer çevresinde; Hollanda, Belçika, Fransa ve İngiltere’den gelecek vatandaşlarımız var. Taraftar da 12’nci gücümüz. Beraber başarılı sonuçlar almak istiyoruz” dedi.

ALTINTOP: PLAY-OFF’UN C GRUBU OLMASI AVANTAJ

TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, “İyi bir kura. Portekiz çok güçlü. Çekya da iyi bir hava yakaladı. Play-Off’un C Grubu olması da aslında bizim için avantaj. Hedefimiz bu avantajı kaybetmemek, turu geçmek. Ama tabii ki uzun bir süreç var. Umarım oyuncularımız üzerine koyarak ilerler. Mart ayında iki tane hazırlık maçımız olacak. En iyi şekilde Dortmund şehrinde, 18 Haziran’da iyi bir başlangıç yaparız” şeklinde konuştu.

Hamit Altıntop, iki maçın Dortmund’da oynanacak olmasıyla ilgili, “İki maçımızın Dortmund’da olması büyük bir avantaj. 80 bin kapasiteli bir stat. Orada vatandaşlarımızla, futbolseverlerimizle bir arada olmak çok büyük bir avantaj. Bu avantajı dezavantaja çevirmemek lazım, iyi hazırlanmak lazım. Mütevazılığımızı da kaybetmemiz gerekir ki motivasyonumuzu yüksek tutalım” dedi.

Play-Off C elemelerinden gelebilecek takımları değerlendiren Altıntop, “Lüksemburg ile çok uzun zaman olmayan süreçte iki defa oynama şansımız oldu. Gürcistan, Yunanistan ve Kazakistan var. Hepsi altyapılarına iyi yatırım yaptılar. Hangisi olursa iyi bir sonuçla turu geçmek istiyoruz. Hedef net” ifadelerini kullandı.

‘PORTEKİZ GRUBUN FAVORİSİ’

Portekiz’in grubun favorisi olduğunu belirten Hamit Altıntop, “Sadece oyuncu olarak değil antrenör bazında da çok çok iyi mesafe kat ettiler. Her turnuvada çok iyi sonuçlar aldılar. 2016’da Avrupa şampiyonu oldular. Bizimle kıyasladığımızda aramızda biraz mesafe var gibi ama günlük futbolda bu maçtan maça değişebiliyor. Bunu kısa zaman önce Hırvatistan ve Almanya’yı yenerek gösterdik. Bunu sürekli hale getirmek istiyoruz. Bunu da umarım turnuvada yansıtabiliriz” diye konuştu.

MONTELLA: RAKİPLERİMİZE ÇALIŞACAĞIZ

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, kura çekiminde özel bir tercihleri olmadığını dile getirerek, “Bu aşamadan sonra rakiplerimize çalışacağız. Bu kura EURO 2008’i hatırlattı deniyor ama beklentiler, her şey farklı olabilir. O zaman Türkiye 4’üncü torbadan girmişti. Hepimiz gördük burada beklenmedik şeyler olabilir” dedi.

Futbolculuk ve antrenörlük kariyerinde 30 yılı geride bıraktığını dile getiren Montella, “Takımların dengeleri farklıdır. Sosyal medyada yazılanlara saygı duyuyorum ama benim görüşlerim bu şekilde” diye konuştu.

Montella, “Portekiz’i daha önce hiç yenemedik. Şimdi yener miyiz?” şeklindeki soruya, “İnşallah” diye yanıt verirken hangi takımı seçeceğinin sorulmasına ise “Kazanan kim olursa” cevabını verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir