Gazze’de, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklularla dayanışma gösterisi

Gazze Şeridi’nde, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklularla dayanışma gösterisi düzenlendi.

Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi Ofisi önünde toplanan Filistinliler, “Filistinli tutuklulara vefa ahdimizi yerine getireceğiz”, “Ruhlarınız kelepçeleri kırıyor” yazılı dövizler taşıdı.

Gösteride, hakkındaki idari tutukluluğu protesto etmek için 67 günden bu yana açlık grevinde bulunan Filistinli tutuklu Hıdır Adnan ile sağlık durumu kötüleşen omurilik kanseri Filistinli mahkum Velid Dıkka ile dayanışma mesajları verildi.

Fetih Hareketine bağlı “Tutuklular, Yaralılar ve Şehitler Komiserliği” Sözcüsü Neşet el-Vahidi, burada yaptığı konuşmada, İsrail hükümetini, Filistinli tutuklulara yönelik tasfiye, daha çok tıbbi ihmal ve ihlale çağırmakla suçladı.

Tutuklular, Yaralılar ve Şehitler Komiserliği yetkililerinden Mecdi Salim de Hıdır Adnan ile Velid Dıkka’nın sağlık durumlarının tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

Hıdır Adnan, idari tutukluluğa tepki amacıyla 2012 yılında 66 gün, 2015’te 52 gün, 2018’de 59 gün, 2021’de 25 gün açlık grevi yapmıştı. Adnan, halihazırda 5 Şubat’ta başladığı açlık grevine devam ediyor.

İsrail tarafından İslami Cihad Hareketine üye olmakla suçlanan 44 yaşındaki Adnan, 2012’den bu yana birçok kez gözaltına alınarak “idari tutukluluk” uygulamasıyla hapse mahkum edilmişti.

İsrail hapishanesinde 37 yılını geçiren omurilik kanseri 60 yaşındaki Filistinli mahkum Velid Dıkka’nın da sağlık durumunun kötüleştiği belirtiliyor.

“Bir İsrail askerini kaçırıp öldürme” suçlamasıyla tutuklanan Dıkka, 25 Mart 1986’dan bu yana İsrail hapishanesinde bulunuyor. Birkaç davadan toplam 39 yıl hapse mahkum edilen Dıkka, cezaevindeyken üniversite öğrenimini tamamlayarak Siyasi Bilimler dalında yüksek lisans diploması almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir