Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıklıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıklıyor. İşte Hafize Gaye Erkan açıklamalarından satırbaşları:

Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için parasal sıkılışma sürecine başladık. Enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecek.

“2025 YILI İSTİKRAR DÖNEMİNİN BAŞLANGICI”

Enflasyonda tutarlı bir iyileşme bekliyoruz. 2025 yılını istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Kalıcı olarak gerileyen enflasyona nitelikli büyüme eşlik edecektir.

“ENFLASYONDA ANA EĞİLİM İYİLEŞMESİNİ 2024’ÜN YILI İKİNCİ ÇEYREĞİNDE HİSSEDECEĞİZ”

Dezenflasyon zeminini dikkatle oluşturuyoruz. Enflasyon kısa vadede bir yükseliş gösterebilir. Enflasyonda ana eğilim iyileşmesini 2024 yılı ikinci çeyreğinde hissedeceğiz. Sıkılaştırma etkisinin bir kısmı 2023 sonunda hissedilecektir.

Enflasyondaki gerilemede döviz kurundaki istikrar ve gerileyen küresel emtia fiyatları etkili olmuştur

“SEÇİCİ KREDİ ADIMLARIMIZIN İÇ TALEBİ DENGELEYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Toplam talep koşulları enflasyonist düzeyde seyretmektedir. Talebin arzdan daha hızlı gelişmesi enflasyon üzerinde risk oluşturmaktadır. Seçici kredi adımlarımızın iç talebi dengeleyeceğini öngörüyoruz.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 17,5’E ÇIKARILDI

0 Temmuz’daki PPK metninde enflasyon açısından geçerli olan risklere bir kez daha vurgu yapılmıştı. Enflasyona dair beklentilerdeki bozulma, hizmet enflasyonundaki katılık gibi önceden var olan risklere yeni durumlarla beraber vergi artışları, asgari ücret ve kur artışı gibi risklerde eklenmiş durumda.

Merkez Bankası, enflasyondaki geçerli risk ortamına rağmen faizin kademeli artırılmasını tercih ediyor. Yeni dönemin ilk iki toplantısında toplam 900 baz puanlık artışla politika faizi yüzde 17,5’e çıkarıldı. Bu artışlar piyasa beklentilerinin altında kaldı.

TCMB, faiz toplantısında açıkladığı “sadeleşme ve miktarsal sıkılaştırma” sürecinde, zorunlu menkul kıymet tesisi oranlarını değiştirdi, aylık kredi büyüme hızlarını aşağı çekti. Kredi kartı nakit çekim ile KMH faizleri de yükseltildi. Alternatif yol’un enflasyonla mücadelede ne kadar etkili olacağını zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir