Sabah ve Hürriyet arasında villa polemiği: Adnan Oktar’ın evini hangi Rus milyarder aldı

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren araştırmaların ardından Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’ne yönelik 11 Temmuz 2018 günü eşzamanlı operasyon başlattı. Adnan Oktar, kadın ve erkek müritleriyle birlikte, Rus milyarderin satın aldığı İstanbul Kandilli Vaniköy’deki villadaydı. Özel harekat polisleri villaya girerken, Adnan Oktar da villanın arkasında bulunan gizli geçitten kaçtı ve Sarıyer’de yakalandı.

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’ne yönelik operasyonun ardından 72’si tutuklu 215 sanık yargılandı. Cinsel istismar, örgüt yöneticiliği, eğitim hakkının engellenmesi, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kişisel verilerin kaydedilmesi gibi suçlardan ayrı ayrı toplam 8 bin 658 yıl hapis cezası verildi.

O meşhur villanın kime satıldığı ise basının ilgisini çekti.

SABAH YAZDI HÜRRİYET YALANLADI

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, 1 Mart tarihli haberinde, Rus milyarder Roman Abramoviç’in, Adnan Oktar’ın “kozmik villasını” satın aldığını öne sürdü. Türk basınında yankı uyandıran bu haberi Hürriyet yalanladı. Hürriyet’in tecrübeli ismi Fatma Aksu, bugün yayınlanan haberinde villayı Rus milyarder Boris Borisenko’nun aldığını ifade etti:

“Adnan Oktar’ın gözaltına alındığı operasyona kadar yıllarca kiracı olarak oturduğu, Vaniköy sırtlarındaki ‘kozmik malikâne’si 26 milyon dolara Rus milyarder Boris Borisenko tarafından satın alındı.

İlgili haber: Adnan Oktar’ın villası satıldı… Boğazın en güzel evlerinden

Adnan Oktar’ın İstanbul Vaniköy’de yıllardır kiracısı olduğu ünlü malikâne geçtiğimiz yıl ünlü Rus milyarder Roman Abramoviç’e satılmıştı. Ancak alıcının Abramoviç olmadığı ortaya çıktı. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, mülkiyeti Mustafa Cüre’ye ait olan 10 dönümlük arazideki iki villa, İngiltere merkezli Pure Fueloil isimli şirketin sahibi Boris Borisenko tarafından 26 milyon dolara satın alındı.

Vaniköy sırtlarındaki villalar Anadolu Yakası’ndaki sahil yolundan ve komşu binalardan bakıldığında ağaçların ardında kaldığı için görünmüyor. Villaları görmek için Arnavutköy Sahili’nden karşıya bakmak gerekiyor. Villaların panaromik bir Boğaz manzarası var. Evler, Adnan Oktar’ın kiracı olması, kapıda silahlı güvenliklerin nöbet tutması ve gelip giden lüks arabalar nedeniyle bölgede ‘kozmik malikâne’ olarak biliniyor.

FİYATI EMSALLERİNİN ÜZERİNDE

Boğaz’ın emlakçılarından Bosforce’un Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, Vaniköy 928 ada, 3 parselde yer alan arazi ve villalarda 2022’nin ocak ayında değer tespiti yaptıklarını belirterek şunları söyledi: ‘Boğaz’da bu büyüklükte çok fazla arsa ve bu nitelikte fazla mülk bulunmuyor. Geçen yıl, söz konusu yerin satışı için değer tespiti yapmak üzere davet edildim. Bizim o zaman satılabilir fiyat olarak verdiğimiz rakam 13-14 milyon dolar aralığında bir rakamdı. Bizim verdiğimiz rakamı azımsayıp ‘20 milyon dolar istiyoruz’ demişlerdi. Değerinin hayli üzerinde satıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir