Sigortacılar reel sektörü 2024 için uyardı… Fırtınadan geçiyoruz fiyatlar artacak

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Uğur Gülen, sigorta şirketlerinin reasürans maliyetlerinin arttığını, bunun da reel sektöre yansıyacağını ve 2024’de sanayi ve ticari sigortalarda fiyatların ciddi oranlarda artacağını açıkladı. Gülen, son yıllarda sadece Türkiye’de değil, dünyada yaşanan afetlerin reasüransa korumasına talebi artırdığını, reasürans şirketlerinin de artan maliyetler nedeniyle sermaye koymaktan çekindiklerini belirterek, “Dünyada reasürans korumasına talep artarken arz kısılmaya başlandı, piyasa şartları zorlaştı” dedi.

KORUNMA MALİYET ARTIYOR

İyi haberin, dünyada halen reasürans teminatı bulunabildiğini, dünyanın büyük reasürans şirketlerinin Türk sigorta sektörüne teminat sağlama konusunda çekinceleri olmadığını ifade eden Gülen, “Ama 2024 yılında teminatın maliyeti ciddi şekilde artacak. Sigorta sektörü kendi için aldığı korunma maliyetine ciddi bedeller ödemek durumunda kalacak. Henüz net değil ama ben iki ile üç kat arası bazında fiyatların artacağını tahmin ediyorum. Reasürans piyasasında şartlar sertleşti, fırtınalar yaşanmaya başladı. Biz de kusursuz fırtınanın içinde geçiyoruz” şeklinde konuştu.

2024’TE NELER OLACAK

Uğur Gülen, Kahramanmaraş depreminde 105 milyar dolarlık hasar oluştuğunu, bunun 5 milyar dolarını sigorta şirketlerinden dolayı reasürans şirketlerinin ödediğini vurgulayarak, 2024 yılında yaşanacak fiyat artışlarında bunun da etkisi olduğunu söyledi. Depremin dışında başka etkenler de olduğuna değinen Gülen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela, konutların ve ticari işletmelerin deprem sigorta tarifesinde yeni değişiklik yapıldı ve tarifeler artırıldı. Bu da yılbaşından itibaren primleri artıracak. Bir diğeri, Kahramanmaraş depreminde eksik sigorta ortaya çaktı ve eksik sigorta yapıldığı için hasar ödemeleri de ona göre yapıldı. Sigortalılar düşük prim ödeyerek, eksik sigorta yaptırmanın sonuçlarını gördü. Artık eksik sigorta olmayacak, herkes tam sigorta bedeli üzerinden sigortasını yaptırmak durumunda kalacak ki, bu da primleri artıracak.”

BİZİ ZORLUYORLAR

Bunların dışında fiyat artışlarında Türkiye’nin özel durumundan kaynaklı nedenler olduğunu da kaydeden Gülen, enflasyondan dolayı sigorta bedellerinin de arttığını, bunun da primlere yansıdığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigorta şirketleri Kahramanmaraş depremine kadar sanayi ve ticari sigortalarda sadece deprem riskini fiyatlayarak, prim alırlardı. Oysa deprem riski yangın sigortalarının içinde veriliyor. Yangın sigortaları için ayrı bir prim alınmazdı. Şimdi reasürans şirketleri artık yangın sigortasından da prim alınmasını zorluyor. 100 liralık deprem primi yazacaksan, bunun karşılığında 60-65 liralık da yangın primi alacaksın diyorlar. Bu da 2024’de primleri artıracak. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda oto dışındaki tüm branşlarda 2024 yılında ciddi fiyat artışları olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir