Ünal Karaman kimdir?

Teknik direktör Ünal Karaman 29 Haziran 1966 tarihinde Konya’da doğdu. İlk olarak Konyaspor genç takımında forma giydi. 1984’te Gaziantepspor’a transfer oldu.

İlk kez bu takımda, üstelik 2. Lig’de oynarken Türkiye milli futbol takımı formasını giyen Ünal Karaman, 1987’de Malatyaspor’a transfer oldu. Malatyaspor’da 1988’de bir lig üçüncülüğü yaşadı. A milli takımın orta sahasının da önemli isimlerinden biri olmayı başardı. 1990’da transfer olduğu Trabzonspor’da kariyerinin büyük bir bölümünde oynadıktan sonra, 1999’da transfer olduğu MKE Ankaragücü’nde bir yıl futbol oynadı ve 2000 yılında futbolu bıraktı.

Faal futbol yaşamını tamamladıktan sonra 2000-2004 yılları arasında Türkiye milli futbol takımı yardımcı antrenörlüğü görevinde bulunan Karaman, 2005 yılında ümit milli takım teknik direktörlüğü görevine getirildi. 26 Eylül 2007’de Konyaspor’u çalıştırmaya başlayan Karaman 24 Mart 2008 tarihinde Konyaspor’daki görevinden istifa etti.

2008 yılının Kasım ayında Hakan Kutlu’nun istifası ile MKE Ankaragücü’nün başına geçti. 7 Aralık 2008 tarihinde lig de Galatasaray ile yaptığı ve 3-0 mağlup ayrıldığı karşılaşma sonrası istifa etti.

19 Mayıs 2009 günü 2008-09 sezonunun son iki haftasında tekrar Konyaspor’da göreve başladı. 2009 Temmuz ayında Trabzonspor Sportif Direktörlük görevine getirildi. 18 Şubat 2010 tarihinde Ünal Karaman, Teknik Direktör Şenol Güneş’in birinci yardımcısı olarak da göreve yaptı. 28 Ocak 2013 tarihinde teknik direktör Şenol Güneş istifa ettiği için kendisi ve tüm teknik ekip de istifa etti. 2013’te Trabzonspor’a sportif direktör olarak geri döndü ancak 4 Ekim 2013 günü görevinden istifa etti.

2014-15 sezonunu 1. Lig’de mücadele eden Adana Demirspor’un başında geçti, sezon sonunda mavi-lacivertli takım ligi 4. sırada tamamladı. Ünal Karaman 2016 yaz sezonu döneminde 1. Lig ekiplerinden Şanlıurfaspor ile iki yıllık anlaşma imzaladı.

30 Mayıs 2018 tarihinde Rıza Çalımbay’ın ardından Trabzonspor’un teknik direktörlük görevine getirildi ve 02 Ocak 2020 tarihinde Trabzonspor’un teknik direktörlük görevinden istifa etti.

3 Mart 2020 tarihinde Çaykur Rizespor teknik direktörlük görevine getirildi. ve 14 Temmuz 2020 tarihinde direktörlük görevinden istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir