8 ayda 71 bin 500 esnaf dükkanını kapattı

TESK verilerine göre kapanan dükkan sayısı bir yılda yüzde 20 arttı.

TESK verilerini paylaşan CHP Milletvekili Bekir Başevirgen, yılın ilk 8 ayında 71 bin 500 esnafın iflas ettiğini açıkladı. Artan maliyetlere dikkat çeken Başevirgen, toplu iflasların sürebileceğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerini paylaştı. Buna göre 2023’ün ilk 8 ayında 71 bin 500 esnaf, dükkanını kapattı.

Geçen yılın aynı döneminde 59 bin 900 esnaf dükkanını kapatırken, kapanan dükkan sayısındaki bir yıllık artış yüzde 20 oldu.

Verilerin kaygı verici boyuta ulaştığını ifade eden Başevirgen, “Uygulanan yüksek faiz, yüksek kur, fahiş vergi artışları ve zamlar, kontrolden çıkan iş yeri kiraları, elektrik, doğal gaz vb. faturalarıyla katlanan işletme giderleri esnafı kepenk kapatmaya zorlarken, küçük esnaf ve sanatkârı tümden tüketti” dedi.

Evrensel’in aktardığına göre artan maliyetlere de dikkat çeken Başevirgen, “Maliyet artışları, esnaf zor durumda bırakırken kârdan çok zarar ettiriyor. Vatandaşın düşen alım gücü de hesaba katıldığında ne bayramlar, ne de düğün ve tatil sezonu ne de okulların açılması esnafın işlerini düzeltti.

Esnaf yok olurken, işsizler ordusu da çığ gibi büyüyor. İktidarın sadece seyrettiği bu tabloda, işletmelerin borç yükü ve artan maliyetleri de göz önüne alındığında toplu iflaslardaki artış ne yazık ki kaçınılmaz hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir