Avrupa Birliği’nin “İsrailsiz barış planı” basına sızdı

Avrupa Birliği’nin Gazze’deki “İsrailsiz barış planı” ortaya çıktı. AB Dış İlişkiler Servisi’nin hazırladığı ve Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Telegraph’ın incelediği belgede, “İsrail ve Filistin’in yakın gelecekte karşılıklı barış müzakerelerini başlatacağını varsaymak gerçekçi değil.” ifadelerine yer verildi.

Belgede bunun yerine AB’nin ABD, Birleşmiş Milletler, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve Arap Birliği ülkeleriyle hareket ederek barış görüşmelerini başlatmayı planladığı görülüyor.

Ayrıca İsrail’in sürece katılmayı reddetmesi durumunda Tel Aviv yönetimine bunun “sonuçlarının” olacağının bildirilmesi gerektiği ifade edildi. İsrail’i olası müzakerelere dahil etmek için ne tür adımlar atılacağına dair bilgi paylaşılmadı.

“FİLİSTİNSİZ BİR BARIŞ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Telegraph’ın aktardığına göre, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, söz konusu “barış planını” pazartesi günü Brüksel’de toplanan AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla paylaştı.

Planda, Gazze’de Hamas’a bir alternatif oluşturulması ihtiyacına dikkat çekilirken, “İsraillilerinse iki devletli çözüme yönelik müzakerelere katılacak siyasi iradeyi göstermesi gerekeceği” belirtildi.

İki devletli çözümün Gazze’deki savaşı sonlandıracak tek yol olduğuna işaret edilen belgede, “İsrail’le birlikte yaşayacak bağımsız bir Filistin devleti dışında kapsamlı çözüm yok.” dendi.

Haberde, planın herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı fakat AB’nin Gazze savaşının sonlanmasına ilişkin politikasına yön verebileceği bildirildi.

NETANYAHU, BIDEN’IN TEKLİFİNİ REDDETMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden ve Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak’ın dünkü telefon konuşmasının ardından yapılan yazılı açıklamada, iki devletli çözümün her zamankinden daha önemli hale geldiği ifade edilmişti.

Biden, 19 Ocak’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu arayarak iki devletli çözüm için baskı yapmış, Netanyahu planı reddetmişti.

MOSSAD’IN HAMAS TEKLİFİ

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN International, İsrail’in dış istihbarat servisi Mossad’ın ateşkes planı kapsamında Hamas liderlerinin Gazze’den çıkmasını teklif ettiğini bildirmişti.

Görüşmelerle ilgili bilgi sahibi olan ve kimliklerinin paylaşılmasını istemeyen iki yetkili, Mossad Direktörü David Barnea’nın teklifi kapsamında, üst düzey Hamas liderlerine Gazze’den güvenli şekilde çıkma imkanı sağlanacağını söylemişti.

Hamas’ın ise teklife nasıl yanıt verdiğine dair bilgi paylaşılmamıştı.

Ancak haberde, Gazze’deki savaşta güç kaybetmesine neden olacağı için Hamas’ın böyle bir seçeneğe yanaşmayabileceği değerlendirmesi yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir