Ortalık Karıştı! Kızıldeniz Gerilimi Fiyatları Uçuruyor

Brent petrol varili uluslararası piyasalarda 79,03 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar, Kızıldeniz’de yaşanan gerginlik ve artan belirsizlikler nedeniyle karışık bir seyir izliyor. Dün 79,30 dolara kadar yükselen Brent petrol fiyatı, günü 79,10 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise kapanışa göre yüzde 0,09 azalarak 79,03 dolara geriledi.

KÜRESEL PETROL ARZI VE TALEBİNDE BELİRSİZLİK

Petrol fiyatları, küresel petrol arzı ve talebindeki belirsizliklerle birlikte Kızıldeniz’deki artan gerginlik nedeniyle karışık bir seyir izliyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre, küresel petrol arzının bu yıl günlük 1,5 milyon varil artarak 103,5 milyon varile ulaşması bekleniyor. Küresel petrol talebinin ise günlük 1,2 milyon varil artışla 103 milyon varile çıkması öngörülüyor.

ABD’DE PETROL STOKLARI VE FED BEKLENTİLERİ

ABD’de açıklanan resmi stok verilerine göre, ticari ham petrol stokları geçen hafta 2,5 milyon varil azalırken, benzin stokları 3,1 milyon varil arttı. Ancak, ABD’nin talep görünümüne ilişkin belirsizlikler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası adımlarına dair belirsizlikler fiyatları olumsuz etkiliyor. Fed yetkililerinden Raphael Bostic, enflasyonun beklentilerin altında seyretmesi durumunda faiz indirimine açık olduğunu belirtti.

KIZILDENİZ’DEKİ GERGİNLİKLER ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Orta Doğu’da artan gerginlikler, Kızıldeniz’deki hareketlilik ve kriz endişeleri, petrol fiyatlarını yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor. Yemen’deki Husilerin ABD’ye ait bir gemiyi hedef alması ve isabetle vurduğunu açıklaması, bölgedeki tansiyonu artırdı. Brent petrolde teknik olarak 79,83 ile 81,80 dolar aralığı direnç, 77,86 ile 75,89 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir