Türkmen şehitleri keçiören’de anıldı

Keçiören Belediyesi tarafından 16 Ocak 1980’de Irak’ta şehit edilen Türkmen liderlerin anısına Türkmen Şehitleri Günü Anma Programı düzenledi. İlçedeki Kerkük Parkı’nda gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Programa ev sahipliği yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, “16 Ocak 1980’de Saddam Hüseyin döneminde idam edilerek şehadete yürüyen kahramanlarımız, yiğitlerimiz Necdet Koçak, Abdullah Abdurrahman, Adil Şerif ve Rıza Demirci anısına düzenlediğimiz anma programımıza hoş geldiniz. Kahramanlarımızın suçu, kendi kültürlerini devam ettirmek için verdikleri mücadelelerdir. Rabbim bir ayetinde diyor ki ‘Allah zalimleri ve zulmedenleri sevmez.’ Saddam Hüseyin de biliyorsunuz idam edildi. Türkmen kardeşlerimize yönelik asimilasyon ve soykırımlar yapıldı, birçok bedeller ödendi. Biz dünyaya hakkı, adaleti ve medeniyeti getiren büyük bir milletin evlatlarıyız. Yıllar önce bugün şehit olan Türkmen şehitlerimizin ruhunu yaşatmak için, oradaki varlığımızı devam ettirmemiz lazım. Birliğimiz lazım, dirliğimiz lazım, beraberliğimiz lazım, kardeşliğimiz lazım. Bizler canını vermiş kahramanlarımıza laik olmalıyız. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Dirliğimiz, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz muhkem olsun’’ ifadelerini kullandı.

Türkmen Şehitleri Anma Programına, Keçiören İlçe Başkanı Kadir Karapınar, MHP Keçiören İlçe Başkanı Metin Bayrakçı, Ak Parti Keçiören Kadın Kolları Başkanı Saliha Küçüker, Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkanı Ersin Güzel, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Kutluhan Yayçılı, KKTC Eğitim Kültür Ataşeleri Bünyamin Merhametsiz ve Ahmet Arslan, TİKA temsilcileri, Ankara’da yaşayan Türkmenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri Ankara’da yaşayan Türkmenler ve vatandaşlar katıldı.

Anma programının ardından Türkmen Şehitleri Anıtı`na çelenk ve karanfil bırakılıp şehitlerimize dualar edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir